HYPOTÉKA NA DOM

Hypotéku môžete dostať nielen na kúpu už hotovej nehnuteľnosti, ale prostredníctvom hypotekárneho úveru môžete financovať aj jej výstavbu.

Ak máte pozemok, ktorý ste si kúpili z vlastných zdrojov, prípadne vám ho darovali rodičia alebo ste ho nadobudli z dedičstva a nemáte žiadne ďalšie financie na stavbu domu, môžete získať hypotéku na stavbu domu, ktorá sa stanoví cez budúcu hodnotu nehnuteľnosti. V takomto prípade potrebujete znalecký posudok na pozemok, projekt domu a stavebné povolenie. Na základe týchto dokumentov bankový znalec vypočíta budúcu hodnotu nehnuteľnosti, z ktorej banka vychádza pri schvaľovaní úveru. Banky môžu poskytnúť hypotéku na dom vo výške maximálne 90 % z hodnoty nehnuteľnosti, čo platí aj v prípade budúcej hodnoty nehnuteľnosti. Schválený hypotekárny úver však nečerpáte hneď v plnej výške, ale po častiach, tzv. tranžiach.

Prvá tranža, ktorá sa čerpá, vychádza z hodnoty pozemku ako takého. Každá ďalšia tranža závisí od aktuálnej hodnoty rozostavanej nehnuteľnosti, pričom počet tranží spravidla nie je obmedzený. Prostredníctvom tranží postupne čerpáte schválený úver na dom až kým ho nevyčerpáte celý.

Druhou alternatívou, ako môžete financovať výstavbu nehnuteľnosti, je založiť inú nehnuteľnosť. Môže to byť iná vaša nehnuteľnosť, alebo nehnuteľnosť vo vlastníctve tretích osôb, napríklad vašich rodičov. Neskôr môžete záložné právo presunúť na rozostavanú alebo už skolaudovanú nehnuteľnosť.

HYPOTÉKA NA POZEMOK

Požičať si môžete dokonca aj na kúpu pozemku, ale musí sa ísť o pozemok určený na výstavbu zahrnutý v územnom pláne mesta alebo obce (stavebný pozemok), ku ktorému je zabezpečený bezproblémový prístup. Banky poskytujú štandardne hypotéku na pozemok vo výške 50 % až 70 % z hodnoty pozemku, v ojedinelých prípadoch až do 90 % z hodnoty pozemku. Zvyšok je nutné dofinancovať z vlastných zdrojov.

FinGO.sk porovnávačom hypoték si ľahko, rýchlo a z pohodlia domova zistíte, akú hypotéku, na aký dlhý čas a za akých podmienok vám vedia banky poskytnúť aj na kúpu nehnuteľnosti, refinancovanie existujúcej hypotéky alebo ako americkú bezúčelovú hypotéku. Úrokové sadzby pri hypotékach sú uvádzané p.a., teda ako ročné úrokové sadzby.

POISTENIE MAJETKU

Poistenie majetku sa delí na poistenie nehnuteľnosti a domácnosti. Na každé z nich je naviazané aj poistenie zodpovednosti za škodu (z vlastníctva nehnuteľnosti alebo občianskej zodpovednosti). Každé z týchto poistení plní svoj účel a aby ste váš majetok chránili dostatočne a komplexne, najlepšie urobíte, ak budete mať trojicu všetkých týchto poistení na jednej zmluve - čiže si v jednej poisťovni poistíte nehnuteľnosť, domácnosť aj zodpovednosť.

POISTENIE NEHNUTEĽNOSTI

Poistenie nehnuteľnosti vás finančne kryje v prípade škôd, ktoré môžu vzniknúť na samotnej stavbe. Chráni vašu nehnuteľnosť najmä pre prípady nečakaných prírodných živelných udalostí ako sú povodeň, záplava, požiar, víchrica či krupobitie. Môže však kryť aj iné riziká - napríklad vandalizmus, krádež, vodovodné škody, rozbitie skla a ďalšie.

 • Poistenie nehnuteľnosti sa vzťahuje napríklad na steny a vnútorné priečky bytu, stavbu domu či garáže, vo väčšine poisťovní sem patria aj vstavané skrine, radiátory a podobne.
 • Poistenie kryje tiež vedľajšie stavby s doplnkovou funkciou k nehnuteľnosti (napríklad záhradkárske chatky, ploty, altánky atď.), ktoré sa nachádzajú na tom istom pozemku ako poistená nehnuteľnosť.
 • Každá poisťovňa má presne zadefinované, ktoré stavebné súčasti spadajú pod jej poistenie nehnuteľnosti. Makléri FinGO.sk sa v rozdielnom krytí poisťovní vyznajú.
 • Kontaktujte nás, radi vám pomôžeme vybrať, ktoré poistenie bude najvhodnejšie práve pre vašu nehnuteľnosť.
 • Poistenie nehnuteľnosti si môžete uzavrieť na rodinný dom, byt alebo chatu.
 • Ak si kupujete nehnuteľnosť na hypotéku, poistenie nehnuteľnosti od vás bude vyžadovať aj banka. Je totiž podmienkou pre čerpanie úveru.

POISTENIE DOMÁCNOSTI

Poistenie domácnosti sa vzťahuje na zariadenie vašej nehnuteľnosti, resp. na váš hnuteľný majetok. Jednoducho povedané, keby ste obrátili váš byt alebo dom hore nohami, všetko čo z nich vypadne, spadá pod poistenie domácnosti. Aj pri tomto poistení sa škody vedia vyšplhať na tisícky alebo aj desiatky tisíc eur, v závislosti od štandardu vybavenia vašej domácnosti.

 • Vzťahuje sa hlavne na nábytok, spotrebiče, elektroniku, obrazy či iné vybavenie a veci osobnej spotreby, ktoré môžu byť poistnou udalosťou zničené alebo aj odcudzené.
 • Poistením domácnosti môžete chrániť napríklad aj záhradnú techniku či trampolínu na záhrade alebo na chate.
 • Aj v tom, čo spadá pod poistenie domácnosti, sú v poisťovniach rozdiely. Obráťte sa na nás, porovnáme vám podmienky v najlepších poisťovniach na trhu. Naši skúsení sprostredkovatelia vám pomôžu aj pri riešení poistných udalostí, postarajú sa tiež o priebežnú kontrolu vašej zmluvy, aby vaša nehnuteľnosť aj domácnosť boli dostatočné chránené.

POISTENIE ZODPOVEDNOSTI ZA ŠKODU

Poistenie zodpovednosti sa vzťahuje na škody, ktoré nechtiac spôsobíte tretej strane, či už vášmu susedovi alebo aj niekomu inému.

 • Môže ísť o zodpovednosť z vlastníctva, držby, zo správy a z nájmu nehnuteľnosti, čiže ak napríklad z vašej strechy padne škridla a rozbije susedovi auto alebo ak vám v byte praskne vodovodné potrubie, a tak nechtiac vytopíte suseda.
 • Druhou je poistenie zodpovednosti za škodu z občianskeho života, ktorá je naviazaná na poistenie domácnosti. Tá sa vzťahuje na všetkých členov domácnosti alebo domácich miláčikov, ktorí svojím konaním pri bežnej činnosti v súkromnom živote nechtiac spôsobia škodu inej osobe. Môže ísť aj o situácie, ak by ste nechtiac zničili drahší tovar v obchode alebo by vaše dieťa pri hre rozbilo susedovi okno a podobne.
 • Aj podmienky poistenia zodpovednosti sa v rôznych poisťovniach môžu líšiť. Ozvite sa nám, radi vám ich porovnáme a odporučíme, kde sa poistiť.